Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

URAP ‘11 Dünya Genel Sıralaması’ raporunu yayımladı

2009 YILINDA ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ ENFORMATİK ENSTİTÜSÜ BÜNYESİNDE KURULAN URAP (UNİVERSİTY RANKİNG BY ACADEMİC PERFORMANCE) ARAŞTIRMA LABORATUVARI, BİLİMSEL METOTLAR GELİŞTİREREK YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARINI AKADEMİK BAŞARILARI DOĞRULTUSUNDA DEĞERLENDİRDİ. YAPILAN ÇALIŞMALARIN SONUÇLARINI KAMUOYUYLA PAYLAŞAN URAP, 2023 YILININ “11 DÜNYA GENEL SIRALAMASI”NI DUYURDU.

2009 YILINDA ORTA DOĞU

2009 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Enformatik Enstitüsü bünyesinde kurulan URAP (University ranking by academic performance) Araştırma Laboratuvarı, bilimsel metotlar geliştirerek yükseköğretim kurumlarını akademik başarıları doğrultusunda değerlendirdi. Yapılan çalışmaların sonuçlarını kamuoyuyla paylaşan URAP, 2023 yılının “11 Dünya Genel Sıralaması”nı duyurdu.

Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarının dünya sıralamalarındaki başarılarını artırmak için yapılacak adımları aktarmak ve eksiklikleri belirtmek adına URAP her sene detaylı raporunu paylaşıyor. 2023 raporuna göre; Hacettepe Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Ege Üniversitesi ve Gazi Üniversitesi, 11 dünya sıralamasının 11’inde de yer aldı. 11 sıralama kurumundan en az 8-9’unda ilk 500’e girebilen üniversitelerin, ilk 100’e girme şanslarının daha yüksek olacağı belirtilen raporda 2023 yılı sıralamalarında da Türkiye’de bu başarının sağlanamadığı açıklandı. Raporda, üniversitelerin dünya sıralamalarında yer alabilmek için atama ve yükselme kriterlerine, InCites veya Scopus gibi endeksleme kurumlarınca taranan dergilerde yeterli sayıda yayın yapmış olmayı ön şart olarak eklenmesinin faydalı olacağı belirtildi.

Bu sene yayımlanan raporda İstanbul Gelişim Üniversitesi (İGÜ), URAP, RUR, Webometrics ve SCImago dünya sıralaması listelerinde yer aldı. URAP genel sıralamasında geçtiğimiz yıla göre 162 basamak yükselerek 2 bin 137’nci olan İGÜ, Türkiye sıralamasında 20 basamak yükselerek 53’üncü oldu. İstanbul Gelişim Üniversitesi Türkiye’deki vakıf üniversiteleri sıralamasında ise 7’nci sırada yer aldı.